Samopoczucie kobiety po operacji

Poddanie się operacji jest zniechęcające, bez względu na to, kim jesteś. Jest wiele do rozważenia, od tego, jak się przygotowujesz i co pokrywa twoje ubezpieczenie, po wybrany szpital i relacje z lekarzem. Możesz być zaskoczony, słysząc, że nawet płeć chirurga może mieć wpływ na to, czy masz komplikacje po operacji, a nawet przeżyjesz. A to jest jeszcze bardziej istotne, jeśli jesteś kobietą.

W niedawnym badaniu obserwacyjnym opublikowanym w The Journal of the American Medical Association przyjrzano się, w jaki sposób płeć chirurga i płeć pacjenta wpływają na wyniki chirurgiczne, stwierdzając, że kobiety leczone przez kobiety-chirurgi były o 15% mniej podatne na komplikacje, ponowne przyjęcie do szpitala. szpital lub zgon w ciągu 30 dni od zabiegu w porównaniu z kobietami leczonymi przez chirurgów płci męskiej. Co jeszcze bardziej szokujące, kobiety były o 32% mniej narażone na śmierć, gdy były leczone przez kobiety-chirurgi.

To badanie jest kontynuacją mniejszego badania z 2017 roku opublikowanego w British Medical Journal , w którym stwierdzono, że pacjenci leczeni przez kobiety-chirurgi mieli niewielki, ale statystycznie istotny (co oznacza, że ​​nie był to tylko przypadek) zmniejszenie powikłań i zgonów 30 dni po procedura w porównaniu z zabiegami leczonymi przez męskich chirurgów. Te nowsze badania idą dalej dzięki większemu zestawowi danych i dodatkowo przyglądają się wpływowi płci pacjenta.

Rozpakowywanie badań

Zespół naukowców przeanalizował dokumentację 1,32 miliona pacjentów (760 205 kobiet i 559 903 mężczyzn) leczonych przez 2937 chirurgów w Ontario w Kanadzie w ciągu 12 lat. Przyjrzeli się wynikom 21 typowych operacji planowych i nagłych, w tym operacji pomostowania tętnic wieńcowych, operacji mózgu, wycięcia wyrostka robaczkowego, pomostowania żołądka, operacji kręgosłupa, operacji tarczycy i wymiany stawu biodrowego. Dziewięć procent mężczyzn i 12% kobiet miało chirurgów płci żeńskiej. Naukowcy odkryli, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety radzą sobie lepiej, gdy są operowani przez kobiety-chirurgi – a pacjentki widzą znacznie lepsze wyniki.

„Biorąc pod uwagę, że jest to tak obszerne badanie i przy tak wielu chirurgach, w dużej mierze przeszkolonych w ramach standardowych kanadyjskich systemów szkoleniowych, nie sądzimy, aby różnice wynikały z różnic technicznych na sali operacyjnej — te małe różnice pojawią się w praniu, ” wyjaśnił Angela Jerath , anestezjolog kardiologiczny, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Toronto i jeden z autorów badania.

Jerath powiedział, że badanie nie dotyczyło przyczyn istnienia tych różnic w wynikach, ale podkreśla potrzebę dalszych badań jakościowych w zakresie behawioralnym, z których wszyscy chirurdzy mogą się uczyć.

„Rzeczy, którym się przyglądaliśmy, w szczególności komplikacje, nie są tylko funkcją tego, co dzieje się na sali operacyjnej” – wyjaśniła. „Są funkcją tego, kto ma operację. Są również funkcją tego, jak dobrze pacjenci są zoptymalizowani do operacji. Są funkcją tego, jak chirurg szuka zmian przed lub po operacji, jak formułuje swój plan, jak integruje się z innymi zespołami. Są to bardziej miękkie umiejętności nietechniczne, które są gorzej wykształcone i mogą naprawdę wpłynąć na sposób, w jaki chirurdzy praktykują”.