12 sposobów na przygotowanie się do porodu

Zastanawiasz się, jak możesz przygotować się do porodu? Ostatnie tygodnie ciąży są zawsze najdłuższe — ale mogą też być najbardziej pracowite.Nie tylko twoje ciało przygotowuje się do porodu (dzięki, skurcze Braxtona Hicksa!), ale także twój umysł, dlatego ta potrzeba „gniazda” mogła zaowocować zamrażarką pełną chili i stosem ściereczek, które myłem i składałem dwa razy.

Mimo to perspektywa porodu może wydawać się przytłaczająca, zwłaszcza jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko, chociaż nawet doświadczeni rodzice mogą stanąć w obliczu zalewu sprzecznych uczuć. Obawy o ból, zmęczenie, znalezienie pomocy i to, czy nauczyłeś się wystarczająco dużo o tym procesie, mogą Cię przytłaczać.

Zrelaksuj się, mamo — pomoc jest w drodze dzięki tym inteligentnym i łatwym pomysłom, które pomogą Ci psychicznie i fizycznie przygotować się do porodu. Sprawdź to i wiedz, że wykonanie tylko kilku rzeczy z tej listy może wystarczyć, abyś poczuł się wzmocniony i miał kontrolę. Tak, masz to!

Co możesz zrobić, aby przygotować się do porodu?

Wziąć udział w zajęciach
Najważniejszą rzeczą, jaką przyszli rodzice mogą zrobić, aby przygotować się do porodu, jest wzięcie udziału w zajęciach z rodzenia. Wybór jest szeroki i zróżnicowany, ale większość obejmuje techniki relaksacyjne, sposób oddychania, różne pozycje porodowe , opcje uśmierzania bólu i kilka wskazówek związanych z podstawową opieką nad noworodkiem. Będziesz miał również okazję poznać nowych ludzi, połączyć się ze swoim partnerem i zadać wszelkie pytania dotyczące nadchodzącego wielkiego dnia.

Odpocząć
Nie możesz dokładnie spać w banku, a potem wycofać go później, gdy jesteś wyczerpany późnymi sesjami karmienia i bekania (chociaż byłoby to miłe!). Ale wystarczająca ilość snu w trzecim trymestrze pomoże ci poczuć się wypoczętym i odświeżonym. Spróbuj więc uderzyć w siano trochę wcześnie i zdrzemnąć się, kiedy potrzebujesz.

Jedz dobrze
Zasilanie swojego organizmu, który wkrótce rodzi się, zdrowymi posiłkami, to kolejna inteligentna droga do sukcesu, jeśli chodzi o przygotowania do porodu. Pod koniec ciąży napełnij swój talerz bogatymi w składniki odżywcze pożywieniem ciążowym , takim jak chude mięso, soczewica, jogurt, dziki łosoś, orzechy, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Twoje opcje zarządzania bólem porodowym
Nie zatrzymuj się
Nie będziemy kłamać — poród to ciężka praca, dlatego regularne ćwiczenia w czasie ciąży dobrze przygotują Cię do stawienia czoła temu wyzwaniu. Trzymając się rutyny, którą lubisz, niezależnie od tego, czy chodzi o spacery, pływanie, lekcje tańca o niskim natężeniu, czy delikatną jogę, poprawisz swoją siłę i wytrzymałość, a obie te czynności przydadzą się, gdy nadejdzie czas na pchanie. Jeśli możesz, postaraj się o 30 minut ćwiczeń przez co najmniej pięć dni w tygodniu.

Skoncentruj się na relaksie
Jeśli to widzisz, możesz to osiągnąć! Ćwiczenie uważności poprzez medytację , jogę lub głębokie oddychanie może pomóc wytrenować umysł, aby był skupiony i zrelaksowany w tym wielkim dniu. Rozciąganie, techniki wizualizacji lub hipnoza mogą być używane do złagodzenia strachu i niepokoju. Możesz nawet rozważyć poród hipnotyczny jako narzędzie relaksacyjne do zastosowania podczas porodu.

Rejestracja wstępna i zwiedzanie
Wypełnienie dokumentacji szpitalnej, którą musisz złożyć przed przyjazdem, to szybka praca, aby odhaczyć tę listę. Wyślij lub zeskanuj go z powrotem lub włóż do torby, którą przyniesiesz do szpitala. Dobrym pomysłem jest również zwiedzenie szpitala lub centrum porodowego, osobiście lub wirtualnie, aby móc wyobrazić sobie, gdzie będziesz dostarczać i poznać różne zasady.

Spakuj torbę do szpitala
Innym łatwym zadaniem do wykonania jest spakowanie torby szpitalnej, aby była gotowa do pracy (a składanie jednej to świetna zabawa!). Sprawdź naszą podręczną listę rzeczy, które naprawdę powinieneś dołączyć, gdy idziesz do szpitala lub centrum porodowego, a także kilka innych rzeczy, które warto mieć pod ręką dla siebie, swojego nowego dziecka i partnera.

Poproś o pomoc

Stwórz system wsparcia przed rozpoczęciem porodu z kilkoma przyjaciółmi i rodziną w kolejce, aby pomóc. Kiedy tylko możesz, mów „tak!” do dodatkowej pomocy, niezależnie od tego, czy jest to propozycja wyprowadzenia psa, ugotowania posiłku czy uruchomienia prania. Możesz również rozważyć wynajęcie douli , albo dla wygody i wsparcia podczas porodu, albo jako pomocnika poporodowego .

Napisz plan porodu
Chociaż z pewnością nie jest to obowiązkowe, poinformowanie o swoich życzeniach przed porodem może pomóc Ci poczuć się wzmocnionym i przygotowanym – a plan porodu to idealne miejsce, aby to wszystko przedstawić. Przekładając długopis na papier, możesz poinformować zespół porodowy, co myślisz o łagodzeniu bólu, określonych pozycjach porodowych i użyciu kroplówki, a także o roli partnera (odcinanie pępowiny, odsysanie, trzymanie dziecka).

Zaopatrz się w zapasy
Jak dobrze jest otworzyć spiżarnię i zobaczyć swoje ulubione batoniki muesli? Będziesz cieszyć się tymi samymi miłymi wibracjami, jeśli załadowałeś detergent do prania , ręczniki papierowe i niektóre posiłki w zamrażarce. „Gniazdowanie” lub zaopatrzenie się w to, czego możesz potrzebować z wyprzedzeniem, oznacza mniej stresu i mniej szalonych pędów do sklepu – i więcej czasu na przytulanie swojego słodkiego nowego dziecka.

Szukaj pozytywności

Ta przerażająca historia, którą twoja kuzynka opublikowała o jej porodze, który trwał dwa dni, nie pomaga ci ani trochę. I choć kochasz swoją matkę, czasy się zmieniły od czasu, gdy urodziła kilkadziesiąt lat temu. Najlepszym sposobem na spokój ducha jest unikanie cyfrowej króliczej nory i staranne edytowanie tego, co czytasz i kogo słuchasz, gdy zbliżasz się do terminu.

Zadawać pytania
To normalne, że zastanawiasz się lub martwisz o proces porodowy, więc spróbuj się odezwać i zapytać o to, co masz na myśli. Dwoje wspaniałych ludzi, którzy odpowiedzą na Twoje pytania: Twój lekarz, którego będziesz widywać coraz częściej pod koniec ciąży, oraz osoba prowadząca zajęcia z rodzenia. Prawda: można się założyć, że kilka innych osób w grupie ma dokładnie te same obawy.

Pamiętaj, że nawet przy najlepiej ułożonych planach twoja praca może ostatecznie różnić się od tego, co sobie wyobrażałeś. Jeśli zbliżasz się do wielkiego dnia i czegoś brakuje w twojej torbie szpitalnej lub wygląda na to, że będziesz potrzebować znieczulenia zewnątrzoponowego, gdy chciałeś porodu bez użycia leków, spróbuj spokojnie poradzić sobie z tymi wybojami. W końcu zdrowe dziecko i matka to najważniejsze rezultaty!