8 sposobów na zatkany nosek-jak skutecznie leczyć katar u niemowlaka

Wierz lub nie, ale katar może być dobrą rzeczą. To sposób organizmu na pozbycie się zarazków. Ale kiedy Twoje dziecko ma za dużo śluzu , może mu zatkać główkę. Może również utrudniać jedzenie i oddychanie . Kilka domowych zabiegów sprawi, że maluch znów będzie czuł się komfortowo.

1. Wypróbuj krople soli fizjologicznej (słonej)

Możesz to kupić w sklepie. Wlej kilka kropel do każdego nozdrza, a następnie za pomocą strzykawki z gruszką usuń trochę śluzu . Możesz to bezpiecznie powtarzać tak często, jak potrzebujesz. A jeśli zrobisz to tuż przed jedzeniem dziecka, ułatwi to spożywanie posiłków.

Jest jednak jeden haczyk. Działa najlepiej, jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 6 miesięcy. Starsze dzieci mogą być wybredne podczas używania żarówki. Jeśli tak się stanie, możesz pominąć tę część. Krople soli fizjologicznej rozrzedzają śluz, więc możesz pozwolić mu samodzielnie wydostać się z nosa.

Oto jak prawidłowo używać żarówki:

  • Najpierw ściśnij strzykawkę.
  • Delikatnie umieść końcówkę w nozdrzu dziecka.
  • Powoli zwalniaj żarówkę.
  • Po każdym użyciu umyć mydłem i wodą.

2. Usuń lepkie rzeczy

Czasami śluz twardnieje, tworząc chrupiący lub lepki bałagan wokół nosa dziecka. Aby bezpiecznie go wyczyścić, zwilż bawełniany wacik ciepłą wodą i delikatnie przetrzyj obszar.

3. Odparuj

Umieść w pokoju dziecka waporyzator lub nawilżacz z chłodną mgiełką, aby nawilżyć powietrze. Pomaga oczyścić ich zatkany nos. Regularnie czyść maszynę, aby nie rozwijała się w niej pleśń .

Możesz uzyskać ten sam efekt kojący, jeśli Ty i Twoje dziecko usiądziecie w zaparowanej łazience.

4. Płukanie

Delikatne pukanie w plecy dziecka może pomóc złagodzić przekrwienie klatki piersiowej. Połóż je na kolanach i delikatnie poklep ich plecy założoną dłonią . Lub zrób to, gdy siedzą na twoich kolanach z ciałem skierowanym do przodu o około 30 stopni. Rozluźnia śluz w klatce piersiowej i ułatwia odkrztuszanie .

5. Wiedz, kiedy to przeczekać

Nie każdy zatkany nos wymaga leczenia. Jeśli to nie przeszkadza Twojemu dziecku, nie musisz nic robić. Dopóki maluch jest aktywny i normalnie je i pije, możesz poczekać i patrzeć.

Nie podawaj leków na kaszel i przeziębienie dzieciom poniżej 4 roku życia. Jeśli Twoje dziecko ma od 4 do 6 lat, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jakie leki można stosować.