Jak odsmoczkować dziecko

Myślisz, że w końcu nadszedł czas, aby Twój maluch pożegnał się ze smoczkiem? A może Twoje dziecko jest tak przywiązane, że zastanawiasz się, jak możesz je od tego odzwyczaić bez napadów złości i łez?

Smoczki mogą być ratunkiem dla rodziców z wybrednymi dziećmi i krzyczącymi maluchami. Zapewniają duży komfort.

Jednak wraz z wiekiem dziecka smoczki stają się mniej pomocne i bardziej uciążliwe. Podczas gdy większość dzieci odstawia się od piersi w wieku od 2 do 4 lat, inne potrzebują dodatkowej pomocy w pożegnaniu.

Doświadczyliśmy niechęci z naszymi własnymi dziećmi i poświęciliśmy czas na znalezienie łagodnych rozwiązań, które ułatwią proces Tobie i Twojemu maleństwu. W tym obszernym przewodniku omówimy zalety i wady używania smoczka, kiedy najlepiej jest go porzucić, oraz siedem prostych kroków, które pomogą Twojemu dziecku przełamać nałóg.

Zalety używania smoczka

Plusy i minusy używania smoczków
Smoczki mogą być korzystne, ponieważ zaspokajają naturalny instynkt ssania dziecka, zapewniają komfort i rozproszenie oraz pomagają dziecku uspokoić się i zasnąć. Wykazano również, że smoczki zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS), gdy są stosowane przed snem w wieku od 1 miesiąca do 6 miesięcy.

Okresowe ssanie pomaga utrzymać lżejszy sen dziecka, zmniejszając ryzyko, że przestanie ono oddychać.

Ryzyko ciągłego używania smoczka
Chociaż używanie smoczka zapewnia wiele korzyści na początku, wraz z wiekiem dziecka ryzyko zaczyna przeważać nad korzyściami.

Po 6. miesiącu życia dzieci, które regularnie używają smoczków, mają większe ryzyko rozwoju infekcji ucha środkowego niż te, które tego nie robią. Lekarze uważają, że dzieje się tak dlatego, że ciągłe ssanie powoduje zmiany ciśnienia w uszach i może potencjalnie zapobiec odpływowi płynu, powodując jego nagromadzenie i infekcję.

Długotrwałe używanie smoczka po ukończeniu 2 lat może również prowadzić do problemów z zębami, ponieważ wraz z rozwojem i dojrzewaniem dziecka jego szczęka zacznie rosnąć wokół wszystkiego, co jest w niej stale trzymane.

Niektórzy eksperci uważają również, że długotrwałe stosowanie smoczków może utrudniać rozwój mowy. Jeśli Twoje dziecko ciągle ma w ustach binky, nie będzie ono tak często ćwiczyć gaworzenia lub mówienia.

Ponadto może zniekształcać mowę i utrudniać prawidłowy rozwój mięśni języka i warg.

Najlepszy czas na zaprzestanie używania smoczka
Po 6 miesiącu życia smoczek staje się bardziej nawykiem niż pomocnym. Najlepiej jest odstawić dziecko między 6 a 12 miesiącem życia, aby uniknąć infekcji ucha środkowego, zwłaszcza jeśli dziecko jest na nie podatne (3) .

Aby uniknąć opóźnień w rozwoju mowy, najlepiej przestać używać smoczka przed ukończeniem 1 roku życia, ponieważ właśnie wtedy szybko zachodzą ważne zmiany w nauce mowy i języka. Aby uniknąć „ zębów smoczka ”, najlepiej porzucić smoczek przed ukończeniem 2 roku życia, jeśli nie potrafiłeś tego zrobić wcześniej.

Chociaż są to jedynie zalecenia, a nie ustalone zasady, znacznie łatwiej jest odstawić dziecko od piersi wcześniej niż później. Najlepiej odstawić od piersi, zanim zaczną raczkować i chodzić, ponieważ nie będą mogły szukać po całym domu swojego ukochanego binky.

Jeśli masz problemy z odstawieniem dziecka do wieku 2 lat, upewnij się, że używasz przynajmniej smoczka „przyjaznego dla ortodontów”, aby ograniczyć ryzyko problemów z zębami.

Smoczek ortodontyczny ma smoczek, który jest spłaszczony u dołu i zaokrąglony u góry. Spłaszczają się w buzi dziecka jak sutek matki, zapewniając najbardziej naturalną formę ssania.

Zmniejszają również nacisk na dziąsła i rozwijające się zęby oraz wspierają kształt rozwijającego się podniebienia i szczęki dziecka.

Jak odstawić smoczek?

Jeśli nadszedł czas, aby Twoje dziecko porzuciło paci, pomóż mu to zrobić z minimalnymi napadami złości i łzami , wykonując następujące siedem kroków:

Najlepiej nie rozpoczynać odstawienia od piersi w tym samym czasie, co stresujące wydarzenie, takie jak rozpoczęcie opieki dziennej, przybycie nowego rodzeństwa, długa przejażdżka samochodem lub rodzinne wakacje lub przeprowadzka do nowego domu.

Twoje dziecko będzie musiało być w stanie uspokoić się w tych trudnych sytuacjach i dopóki nie będzie miało innego niezawodnego sposobu, aby to zrobić, najlepiej nie zabierać swojego binky, dopóki te wydarzenia się nie skończą.

Najłatwiej zacząć od ograniczenia używania smoczka przez dziecko w ciągu dnia. Możesz ograniczyć jego używanie, pozwalając dziecku mieć go tylko wtedy, gdy jesteś w domu.

Popracuj nad całkowitym wycofaniem go w ciągu dnia i oferuj go tylko w porze drzemki i przed snem. Kiedy wszystko pójdzie dobrze, możesz w końcu zrezygnować z drzemki, a potem spać.

Pora nocna zawsze wydaje się być najtrudniejsza, dlatego warto rozpocząć nową rutynę przed snem. Może to składać się z kąpieli, książki na dobranoc , śpiewu i kołysania malucha do snu. Wypróbuj kilka rzeczy i zobacz, co działa najlepiej.

Zaoferuj dziecku przedmiot przejściowy zamiast binky. Przedmiot przejściowy, podobnie jak smoczek, pomoże złagodzić stres i pomoże dziecku dostosować się do nowych lub trudnych sytuacji.

Są one powszechnie znane jako elementy zabezpieczające i mogą być nową zabawką, pluszem lub ulubionym kocem . Najlepiej, jeśli będziesz chciał czegoś, z czym będą mogli bezpiecznie spać, aby mogli się ukoić w nocy.

Może być tak łatwo, po prostu zapaść się i dać dziecku paci podczas załamania. Chociaż istnieje wiele powodów, dla których Twoje dziecko może płakać, postaraj się nie sięgać w pierwszej kolejności do smoczka.

Sprawdź ich pieluchę i zobacz, czy są głodni. Trzymaj dziecko, śpiewaj mu lub graj łagodną muzykę, czytaj mu, kołysaj lub rozpraszaj je zabawkami lub zajęciami.

Staraj się, aby Twoje dziecko było zajęte i poruszało się, aby rzadziej myślało o swoim binky.

Poinformuj swoje dziecko, jak wspaniale sobie radzi, gdy zdecyduje się nie używać smoczka.

Uzupełnij je, mówiąc im: „Robisz się taki duży!” i „Jestem z ciebie taki dumny!” Oferuj zabawne małe nagrody, takie jak naklejki, znaczki, ciasto do zabawy lub ulubioną zdrową przekąskę.

Zachowaj pozytywne nastawienie

Pamiętaj, aby nigdy nie karać , skarcić ani nie używać żadnych negatywnych wzmocnień, jeśli Twoje dziecko wróci do smoczka. Negatywne wzmocnienie wywoła strach, stres i nieufność, często prowadząc do regresji.
Możesz także spróbować sprawić, by smoczek dziecka był mniej atrakcyjny, jeśli ma trudności z jego rezygnacją. Możesz maczać go w białym occie lub soku z cytryny, aby był niesmaczny.

Twoje dziecko prawdopodobnie od razu to wypluje i wkrótce nie będzie chciało mieć z tym nic wspólnego.

Uważaj na niektóre metody

Niektóre matki lubią również odcinać czubek lub przekłuwać brodawkę, aby zmniejszyć satysfakcję ze ssania, ale może to potencjalnie spowodować ryzyko zadławienia. Jeśli to zrobisz, najlepiej po prostu pokazać dziecku, że paci się złamał i wyrzucić go razem.
Kiedy Twoje dziecko jest już gotowe, by na dobre pożegnać się z binky, uczcij go specjalną ceremonią pożegnania. Działa to szczególnie dobrze w przypadku starszych dzieci.

Zabierz swoje dziecko na zakupy, pozwól mu wybrać nową zabawkę i pozwól mu „zapłacić” za nową zabawkę smoczkiem. Możesz także urządzić pożegnalną imprezę z imprezowymi czapkami, balonami i smacznymi smakołykami.